Wirtualne zajęcia w klubie fitness

Wirtualne zajęcia w klubie fitness

Sport przyszłości? Co przez to rozumiemy? Gadżety mierzące tempo, tętno, ilość spalonych kalorii? Na ręku, na maszynie, na której ćwiczysz, w telefonie? Zajęcia z realnym czy wirtualnym trenerem, w domu czy w klubie fitness? A może i tu, i tu. W miarę jak technologie cyfrowe wkraczają do naszego życia, te pytania przestają zaskakiwać. Zajęcia online i wirtualne treningi to zauważalny trend, przyjrzyjmy się bliżej, czy w klubach fitness też się sprawdza.

Technologie cyfrowe a retencja w klubie

Według Dana Kennedy’ego, autora książki „The Ultimate Marketing Plan”, 5% klientów odchodzi z klubu fitness z powodu zmiany dyscypliny czy aktywności fizycznej, którą dotąd uprawiali. Dzieje się tak wskutek znużenia dotychczasową rutyną lub podążania za modą. Według badań, 9% klientów z kolei odchodzi z powodu niższej ceny u konkurencji lub po prostu ciekawszej oferty. Jak zmierzyć się z tym problemem, wykorzystując najnowsze technologie? Jedną ze skutecznych metod jest rozbudowanie oferty np. o zajęcia wirtualne. Klienci zyskują nowe dyscypliny, muzykę i co również atrakcyjne — dostępność zajęć o dowolnej porze. Kolejne 5% klientów rezygnuje z danego klubu sportowego, za namową przyjaciół i rodziny, która wybrała inne miejsce do ćwiczeń. Udostępnienie zajęć wirtualnych w klubie pozwala mniejszym grupom umówić się wspólnie na zajęcia, także poza godzinami szczytu.

Wirtualne zajęcia a sprzedaż w klubie

Okazuje się, że wirtualne zajęcia w klubie sportowym mogą się przyczynić do pozyskania nowych klientów, dzięki atrakcyjniejszej ofercie. W przypadku obecnych klubowiczów, jedną z przyczyn rezygnacji z przedłużenia karnetu do klubu jest brak wolnych miejsc lub nieodpowiednie godziny zajęć dodatkowych. Zajęcia z trenerem wirtualnym o dowolnej porze zwiększają spektrum możliwości bez konieczności wcześniejszych zapisów.

Wirtualne zajęcia w klubie a ograniczenie kosztów

Zajęcia wirtualne pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni dostępnej w klubie. Statystycznie sala do spinningu jest zajęta do 5 godzin w ciągu dnia. Dzięki zajęciom wirtualnym, sala żyje przez cały czas. Przy braku sali dedykowanej do zajęć, można wygospodarować nieco przestrzeni w innym miejscu w klubie i powiesić monitor na ścianie. Zwiększając ofertę zajęć, optymalizujemy koszty związane z dodatkowym personelem.

Wybór technologii cyfrowych dla klubów fitness


Wexer 

To jedna z większych platform internetowych, funkcjonująca w ponad 50 krajach z dostępnymi 24h wirtualnymi treningami. Biblioteka zajęć jest stale rozbudowywana, każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania czy preferencji.

Virtua Gym 

To rozwiązanie dostępne przez telefon klienta klubu. Oferuje możliwość realizacji założonych wcześniej z instruktorem planów treningowych i żywieniowych oraz monitoringu tych aktywności. Podobnie jak w przypadku platformy Wexer, wdrożenie tej technologii nie jest skomplikowane i opiera się na opłatach abonamentowych.

Peloton

Czyli tzw. inteligentny rower lub bieżnia, jest jednym z ciekawszych rozwiązań. Dedykowany sprzęt jest w pełni zintegrowany z bazą ćwiczeń i treningów.

Chociaż technologie cyfrowe są trendem, na polskim rynku fitness nie są jeszcze tak popularne. Lista korzyści jest długa, a wachlarz dostępnych rozwiązań niemały. Warto spróbować nowych rozwiązań i przekonać się, dlaczego tak wiele klubów na całym świecie korzysta z wirtualnych możliwości.

Paul Bowman, CEO Wexer zapytany czy ma jakąś radę dla klubów, odpowiedział: “Po prostu zacząć, reszta to technologia. Upewnij się, że masz dobrego partnera, który patrzy podobnie jak ty i zacznij”.

Written by
Agnieszka